Chroń swoje dziecko, zapytaj lekarza o wirus różyczki!
Czym jest różyczka?
Różyczka jest zakaźną chorobą łatwo przenoszoną droga kropelkową, tak jak zwykłe przeziębienie. Większość osób przechodzi różyczkę w dzieciństwie. Jest to łagodna choroba, a jej symptomy – głownie różowa wysypka – obserwowane są w 50% przypadków.
Różyczka stała się rzadką infekcja wrodzoną (przekazywana płodowi przez matkę) w krajach, w których wdrożono szeroko zakrojone programy szczepień dzieci oraz kobiet w wieku rozrodczym.
Jednak jeśli jest Pani w ciąży i nigdy nie przechodziła Pani tej choroby, to infekcja wirusem różyczki może mieć poważniejsze konsekwencje. Prawdopodobieństwo przekazania wirusa dziecku jest wysokie i niesie ze sobą ryzyko poronienia oraz powstania wad rozwojowych płodu w pierwszym okresie ciąży.
Najlepszą ochroną Twojego dziecka jesteś TY!
Jeśli nie ma Pani żadnych informacji o szczepieniu przeciwko różyczce, konieczne jest określenie czy miała Pani kontakt z wirusem różyczki przed zajściem w ciążę.
Jeśli była Pani zarażona wirusem różyczki przed zajściem w ciążę, to ryzyko przekazania choroby dziecku jest bardzo niewielkie, ponieważ pani własny system immunologiczny zapewnia wam obydwojgu dostateczna ochronę.
Jeśli planuje Pani zajście w ciążę i nigdy nie chorowała Pani na różyczkę, to przed zajściem w ciążę powinna pani poddać się szczepieniu przeciwko różyczce.
Jeśli już jest Pani w ciąży i nigdy nie chorowała Pani na różyczkę, to może Pani podjąć proste działania zapobiegające infekcji, ponieważ szczepienie w czasie ciąży nie jest możliwe.
Jak poznać, że byłam zarażona wirusem różyczki?
Aby to określić, należy skontaktować się z lekarzem – w okresie planowania ciąży lub jak najszybciej, jeśli jest Pani w ciąży.
Lekarz jest w stanie postawić szybka diagnozę stosując badanie krwi nazywane testem serologicznym do oznaczenia przeciwciał w kierunku różyczki.
Wynik dodatni w klasie przeciwciał IgG i ujemny w klasie IgM będzie oznaczał, że zarówno Pani, jak i Pani nienarodzone dziecko jesteście chronieni przez Pani system immunologiczny.
Wynik ujemny w obu klasach przeciwciał będzie oznaczał, że nigdy nie była Pani zainfekowana wirusem różyczki lub nie była Pani szczepiona przeciwko tej chorobie, czyli Pani organizm nie wytwarza ochrony również dla nienarodzonego dziecka.
Jak uniknąć infekcji?
Jeśli wynik testu był ujemny w obu klasach przeciwciał i planuje Pani zajście w ciążę, powinna Pani zaszczepić się przeciwko różyczce.
Jeśli wynik testu był ujemny w obu klasach przeciwciał i już jest Pani w ciąży należy zastosować proste sposoby, które pozwolą Pani ochronić siebie i dziecko w czasie ciąży:
- - Unikaj kontaktu z osobami chorującymi - powinna Pani unikać kontaktu ze wszystkimi osobami przechodzącymi te chorobę i zaszczepić się zaraz po porodzie, tak aby Pani i Pani dzieci były bezpieczne podczas kolejnych ciąż
- - Unikaj kontaktu z dziećmi, które maja wysypkę – ponieważ różyczka jest chorobą często występującą wśród małych dzieci i jest przekazywana w prosty sposób, powinna Pani unikać kontaktu ze wszystkimi dziećmi, które maja objawy wysypki.