Cytomegalia

Wirus Cytomegalii (CMV)

Chroń swoje dziecko, zapytaj lekarza o CMV!

Co oznacza infekcja CMV?

CMW, wirus cytomegalii, jest najczęściej występującą przyczyną infekcji wrodzonych (przekazywanych płodowi przez matkę).
Choroba przebiega z reguły bezobjawowo lub daje łagodne objawy podobne do infekcji wirusem grypy. Jest z reguły przenoszona przez kontakty z małymi dziećmi (przez ich całowanie, ślinę lub mocz przenoszone na rękach oraz dotykanie nosa lub ust).
Jeśli jednak jest Pani w ciąży, infekcja CMV może mieć poważniejesz konsekwencje ponieważ zachodzi ryzyko infekcji u nienarodzonego dziecka, szczególnie w pierwszym okresie ciąży. Ryzyko może obejmować śmierć noworodka, upośledzenie rozwoju umysłowego oraz głuchotę (5 do 10% przypadków).

Najlepsza ochroną Twojego dziecka jesteś TY!

Jeśli jest Pani w ciąży, konieczne jest określenie czy miała Pani kontakt z wirusem CMV przed zajściem w ciążę.

Jeśli była Pani zainfekowana wirusem CMV przed zajściem w ciążę, to ryzyko przekazania choroby dziecku jest bardzo niewielkie, ponieważ Pani własny system immunologiczny zapewni wam obydwojgu dostateczną ochronę.

Jeśli przed zajściem w ciążę nie miała Pani nigdy kontaktu z wirusem CMV, to może Pani podjąć proste działania zapobiegające infekcji.

Jak rozpoznać, że byłam zarażona wirusem CMV?

Aby to określić, należy skontaktować się z lekarzem – w okresie planowania ciąży lub jak najszybciej, jeśli jest już Pani w ciąży.
Lekarz jest w  stanie postawi szybka diagnozę stosując proste badanie krwi nazywane testem serologicznym w kierunku CMV.

Wynik dodatni w klasie przeciwciał IgG i ujemny w klasie IgM będzie oznaczał, że zarówno Pani, jak i Pani nienarodzone dziecko jesteście chronieni przez Pani system immunologiczny.

Wynik ujemny w obu klasach przeciwciał będzie oznaczał, że nigdy nie była Pani zainfekowana wirusem CMV, czyli Pani organizm nie wytwarza ochrony również dla nienarodzonego dziecka.

Jak uniknąć infekcji?

Jeśli wynik testu określającego obecność przeciwciał IgG u IgM był ujemny, należy zastosować proste sposoby, które pozwolą Pani ochronić siebie i dziecko w czasie ciąży:

Myj ręce bardzo często – szczególnie po zmianie pieluszek u dzieci

Zmień swój sposób postępowania z małymi dziećmi – ponieważ wirus może być obecny w ślinie i moczu małych dzieci przez wiele miesięcy:
 - nie jedz z dziećmi tych samych dań, nie pij tych samych napojów, nie korzystaj z tych samych sztućców.
- nie korzystaj z tych samych ręczników i przyborów toaletowych
- nie całuj małych dzieci  w usta,  policzek. Zamiast tego przytul je lub pocałuj w główkę.

Jeśli pracujesz z małymi dziećmi:
Kobiety w ciąży, które pracują z małymi dziećmi, np. w przedszkolach, narażone są na duże ryzyko infekcji wirusem CMV.
Jeśli ma Pani częsty kontakt z małymi dziećmi i nie była pani do tej pory zainfekowana wirusem CMV, może Pani zmniejszyć ryzyko wykorzystując opisane powyżej sposoby lub, jeśli to możliwe, zmieniając prace na taką, w której nie będzie Pani narażona na ten typ kontaktów.